AI Bulgaria AI Bulgaria

Всичко най-интересно от конференцията Meta Connect 2024

Meta Connect 2024
Image: Meta

По време на 11-ата годишна конференция „Meta Connect 2024“, технологичният гигант представи редица вълнуващи разработки и иновации в областта на изкуствения интелект, добавената реалност (AR) и носимите устройства.

Project Orion

Безспорно най-впечатляващият продукт, представен по време на вчерашното събитие, бяха холограмните AR очила „Orion“, които Марк Зукърбърг определи като „най-усъвършенстваните AR очила, създавани някога“.

Тежащи по-малко от 100 грама, очилата са проектирани така, че да предложат уникално изживяване на носещите ги. Потребителите могат да взаимодействат с виртуални холограми и аватари, които се прожектират върху реалния свят, а самите очила се управляват с помощта на изкуствен интелект, гласови команди, движение на очите и неврологичен потребителски интерфейс, прикрепен към гривна.

Изображение: Meta

Въпреки че очилата Orion скоро няма да бъдат достъпни за масовия потребител, те отразяват визията за бъдещето на Марк Зукърбърг и Ян Лекун, които неведнъж са изразявали мнение, че именно подобни „смарт очила“ ще заменят смартфоните в дългосрочен план.

Llama 3.2

Само няколко месеца след като Meta пусна най-новото поколение модели от серията Llama, технологичният гигант представи версия 3.2. Тя включва два малки модела и два по-големи модела, способни да разбират изображения.

По-големите, Llama 3.2 11B и 90B, са първите мултимодални модели на компанията, които освен текст вече поддържат визуално разпознаване на данни, като напр. диаграми, графики и изображения.

По-малките модели, Llama 3.2 1B и Llama 3.2 3B, от друга страна, са създадени с цел изпълнение директно на устройства като смартфони или лаптопи. От Meta посочват, че при разработването им са работили в тясно сътрудничество с големи производители на хардуер като Qualcomm, MediaTek и Arm.

Въпреки това, поради регулаторни пречки, мултимодалните модели Llama 3.2 не са наличен в страните от Европейския съюз.

Meta AI

Технологичният гигант също така въвежда нови гласови възможности в асистента Meta AI, който, според Марк Зукърбърг, се използва от над 400 милиона души ежемесечно. Подобно на функцията „Advanced Voice Mode“ в ChatGPT, потребителите ще могат да взаимодействат с асистента по-естествено и интуитивно чрез гласови команди. Meta AI дори ще използва гласове на известни личности като Джон Сина, Кристен Бел и др.

Освен това, благодарение на новите мултимодални модели Llama 3.2, Meta AI ще може да интерпретира и модифицира изображения.

Въпреки това, отново поради регулаторни ограничения, асистентът на Meta също не е достъпен в страните от Европейския съюз.

AI Dubbing

Технологичният гигант също така експериментира с нова AI функция за автоматично дублиране и синхронизация на устните за видеа в Reels на Instagram и Facebook. По време на Meta Connect 2024, Марк Зукърбърг обясни, че технологията не само превежда съдържанието, но и използва оригиналния глас на създателя, за да придаде автентичност на видеото. В момента функцията се тества на английски и испански език в САЩ и Латинска Америка, като от Meta обещават поддръжка на повече езици в бъдеще.

Ray-Ban Meta

Смарт очилата Ray-Ban Meta също получават подобрения, включително възможност за обработка на видео в реално време, гласови напомняния, сканиране на QR кодове и телефонни номера, както и функция за превод в реално време. Благодарение на сътрудничество с организацията „Be My Eyes“ (Бъди моите очи) очилата ще могат да помагат и на хора с увредено зрение, описвайки заобикалящата ги среда.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Можете също така да ни намерите и последвате и в Google News Showcase.

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: