Бившият служител на американската Агенция за национална сигурност (NSA) Едуард Сноудън категорично предупреди „да не се доверяваме“ на компанията за изкуствен интелект OpenAI, след като пенсионираният генерал от американската армия Пол Накасоне, който е и бивш директор на NSA, беше назначен в борда на директорите на компанията.
В публикация в социалната мрежа X (Twitter) Сноудън нарече този ход „умишлено, изчислено предателство на правата на всеки човек на Земята“, като добави: „никога и при никакви обстоятелства не се доверявайте на OpenAI или нейните продукти“, сред които е и популярният чатбот ChatGPT. „Бяхте предупредени“, написа той.
They've gone full mask-off: 𝐝𝐨 𝐧𝐨𝐭 𝐞𝐯𝐞𝐫 trust @OpenAI or its products (ChatGPT etc). There is only one reason for appointing an @NSAGov Director to your board. This is a willful, calculated betrayal of the rights of every person on Earth. You have been warned. https://t.co/bzHcOYvtko
— Edward Snowden (@Snowden) June 14, 2024
Ден по-късно Сноудън добави, че комбинацията от изкуствен интелект и огромното количество данни за масово наблюдение, натрупани през последните две десетилетия, ще „предостави наистина ужасяващи правомощия в ръцете на малцина безотговорни“.
The intersection of AI with the ocean of mass surveillance data that's been building up over the past two decades is going to put truly terrible powers in the hands of an unaccountable few. https://t.co/4qHl9LDS0N
— Edward Snowden (@Snowden) June 15, 2024
Накасоне, който беше директор на Националната агенция за сигурност на САЩ от 2018 г. до февруари 2024 г., се присъедини към борда на OpenAI и към новосформирания Комитет за безопасност и сигурност. Задачата на комитета е да изготвя препоръки относно безопасността и сигурността на проектите на OpenAI. Компанията твърди, че опитът на Накасоне в областта на киберсигурността ще помогне на OpenAI да използва изкуствен интелект за бързо откриване и реагиране на киберзаплахи.
Сноудън обаче вижда по-зловещ мотив зад назначението. Той смята, че то ще позволи безпрецедентно наблюдение и нарушаване на човешките права. Сноудън живее в изгнание в Русия от 2013 г., след като разкри мащабни програми за наблюдение на Националната агенция за сигурност на САЩ. Той е противоречива фигура, възхвалявана от едни като информатор, но осъждана от други като предател.
Новината предизвика критики и от страна на Илон Мъск, който е яростен противник на OpenAI под ръководството на главния изпълнителен директор Сам Алтман. „Нямам търпение OpenAI да получи достъп до телефона ми“, написа саркастично Мъск в X, визирайки наскоро обявеното партньорство между OpenAI и Apple.
Can’t wait for OpenAI to have access to my phone …
— Elon Musk (@elonmusk) June 14, 2024
Мъск заплаши, че ще забрани използването на устройства на Apple в рамките на своите компании, ако технологичният гигант интегрира изкуствения интелект на OpenAI в операционната система на своите продукти.
If Apple integrates OpenAI at the OS level, then Apple devices will be banned at my companies. That is an unacceptable security violation.
— Elon Musk (@elonmusk) June 10, 2024
През последния месец OpenAI беше разтърсена и от поредица оставки на ключови фигури, включително съоснователя и главен учен, д-р Иля Суцкевер, както и изследователя в сферата на безопасността на AI, Ян Лейке. През изминалата година двамата ръководеха Superalignment екипа на компанията, който бе натоварен със задачата да разработва системи и процеси за управление на свръхинтелигентни AI модели, които са много по-умни от нас. Напускането на Суцкевер и Лейке следва тези на Павел Измайлов, Даниел Кокотайло и Уилям Сондърс.
Освен това, група от 13 настоящи и бивши служители на OpenAI, Google DeepMind и Anthropic, подкрепени от световноизвестните експерти в областта Йошуа Бенгио и Джефри Хинтън, публикуваха отворено писмо, в което призовават компаниите, разработващи изкуствен интелект, да подобрят защитата на лицата, сигнализиращи за нередности в индустрията.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Можете също така да ни намерите и последвате и в Google News Showcase.
Споделете: