AI Bulgaria AI Bulgaria

Как изкуственият интелект помага на учените да разгадаят тайните на дълголетието

Д-р Синклер
Image: Created with Ideogram

По време на скорошна конференция, организирана от „The Aspen Institute“, известният професор от Харвард и водещ учен в областта на стареенето, д-р Дейвид Синклер, заяви, че изкуственият интелект (AI) променя из основи научните изследвания.

„Всеки учен, но със сигурност всеки биолог, който не използва изкуствен интелект, ще изостане, защото вместо един експеримент на ден можем да провеждаме милиони. Всъщност може да се каже, че имаме възможност да извършваме трилиони“, заяви той.

Д-р Синклер е известен със своята „информационна теория на стареенето“, според която стареенето не е просто износване на нашите тела и органи, а по-скоро загуба на критична информация в нашите клетки, подобно на повреден софтуер в компютър. Синклер твърди, че клетките в човешкото тяло могат да бъдат „рестартирани“, което потенциално би довело до обръщане на процесите на стареене.

Като пример за потенциала на изкуствения интелект в биологията, д-р Синклер посочи революционната система AlphaFold на Google DeepMind, която успя да реши 50-годишен проблем в сферата, известен като „проблем със сгъването на протеините“ (Protein Folding Problem).

AlphaFold 3
Изображение: Създадено с Midjourney

За по-малко от година AI системата на DeepMind успя да определи 3D структурата структурата на почти всички протеини, известни на науката. Задача, която според главния изпълнителен директор Демис Хасабис би отнела 1 милиард години с традиционни методи.

Нещо повече, само преди два месеца лабораторията на Google представи третата версия на AlphaFold, която вече може да предсказва структурата на почти всички биологични молекули, включително протеини, ДНК, РНК, лиганди, йони и химични модификации.

„Технологиите се развиват толкова бързо, че дори аз като оптимист подценявам темпото на промените,“ заяви д-р Синклер, като даде за пример собствената си докторантура, която му е отнела четири години – нещо, което днес изкуственият интелект „може да направи за около 10 секунди,“ казва той.

Синклер обясни, че в лабораторията му използват изкуствен интелект за анализ на милиони клетки и химикали с цел идентифициране на потенциални терапии срещу стареенето. „Обучихме изкуствен интелект, който с точност може да определи дали клетките са млади, на средна възраст, стари или са се върнали към младото си състояние. Това ни позволява да проверяваме милиони химикали за такива, които потенциално биха могли да обърнат стареенето и които един ден биха могли да се използват като лекарства за различни заболявания.“

Нещо повече, изкуственият интелект им позволява да съпоставят известни лекарства и химикали с теоретични такива, за да идентифицират молекули, които могат да намалят или активират специфични протеини, свързани със стареенето.

Д-р Синклер и неговият екип твърдят, че са постигнали забележителни резултати в обръщането на процесите на стареене и лечението на свързаните с възрастта заболявания при животни. Например, Синклер твърди, че са успели да предотвратят загубата на зрение вследствие на глаукома при мишки и примати, както и да обърнат стареенето на бъбреци, черен дроб, периферни нерви и кожа при мишки.

Днес екипът на д-р Синклер работи усилено върху обръщането на процесите на стареене в мозъка: „Правим го в моята лаборатория и други го правят. Можем да лекуваме или поне да обърнем големи аспекти на Алцхаймер при мишки. Надяваме се, че обръщането на възрастта на човешкия мозък ще има същия ефект, което означава, че спомените ще се върнат, способността за учене ще се върне.“

Д-р Синклер заяви, че тестовете върху хора ще започнат през следващата година, като според него в рамките на пет години те ще бъдат успешни и ще достигнат до пазара, “позволявайки лечението на редица свързани с възрастта заболявания”. Според него стареенето е в основата на болести като Алцхаймер, диабет и сърдечносъдови проблеми. „Всички тези болести имат една и съща основна причина – загуба на информация в епигенома. И ние можем да я възстановим,“ твърди д-р Синклер.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Можете също така да ни намерите и последвате и в Google News Showcase.

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: