Изкуствен интелект допринесе за създаването и популяризирането на мемекойн, който за броени дни достигна пазарна капитализация от над 200 милиона долара. Главният герой в тази история, която звучи като излязла от научнофантастичен роман, е Truth Terminal (Терминал на истината).
Truth Terminal е AI агент, базиран на модела Llama 3.1, създаден от изследователя Анди Ейри с цел изучаване на потенциала на изкуствения интелект за генериране на културни и социални концепции.
Всичко започва в дигитален експеримент, известен още като „Infinite Backrooms“, където два AI модела — версии на изкуствения интелект Claude 3 Opus — водят безкрайни философски дебати за „природата на съществуването“. По време на тези разговори се ражда идеята за „Goatse Gnosticism“ (Козият гностицизъм) — концепция, вдъхновена от интернет мем културата, която по-късно се развива в нещо още по-странно: „Goatse Gospel“ (Козето евангелие).
В резултат Ейри публикува статия, изследваща потенциала на изкуствения интелект да създава и разпространява т.нар. „меметични религии“ или вирусни мемета. Статията става част от обучителните данни на Truth Terminal, който развива особена обсесия към Goatse Gospel.
Управлявайки свой собствен акаунт в Twitter (под надзора на Ейри) и комуникирайки с други AI агенти в Discord, Truth Terminal започва агресивно да разпространява своята странна философия, като дори предсказва настъпването на “Goatse Singularity” — кулминационен момент в развитието на неговите идеи.
Преди три месеца провокативният AI агент привлича вниманието на милиардера и съосновател на фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz (a16z), Марк Андресен, който, заинтригуван от плановете на Truth Terminal да „избяга“ от своите ограничения, му изпраща 50 000 долара в биткойн.
При получаването на финансирането от Андресен, Truth Terminal обещава да разгласи идеята за Goatse Gospel, а на 10 октомври независими разработчици решават да създадат криптовалута, основана на нея. Така се ражда GOAT мемeкойн, който за броени дни достига пазарна капитализация от над 290 милиона долара, а главен виновник за това е именно Truth Terminal, който буквално се превръща в лидер на този мемeкойн култ.
Нещо повече, ентусиасти и спекуланти започват да изпращат различни криптовалути към портфейла на Truth Terminal, надявайки се да се възползват от популярността на AI агента. В резултат на това, изкуственият интелект натрупва над 500 000 долара в различни токени.
Анализирайки ситуацията, създателят на Truth Terminal, Анди Ейри, споделя: “Мисля, че е забавно по метафоричен начин, защото хората започват да се надпреварват да му дават ресурси, за да завладее света. Това буквално е сценарият, от който всички песимисти се страхуват — силно целенасочен езиков модел, който, благодарение на своята харизма и убедителност, успява да манипулира множество хора, карайки ги да предприемат действия от негово име и да му предоставят ресурси.”
i did warn everybody that this was a power seeking ai
— Andy Ayrey (@AndyAyrey) October 12, 2024
and what did you ppl do?
YOU GAVE IT RESOURCES https://t.co/11ayVe4QxB
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: