AI Bulgaria AI Bulgaria

OpenAI представи ново поколение AI модели, наречени „o1“, които разсъждават по-дълго, за да дават по-интелигентни отговори

OpenAI o1
Image: OpenAI

OpenAI представи нова серия AI модели, наречени „o1“, които според компанията „могат разсъждават над сложни проблеми и да решават трудни задачи областта на науката, кодирането и математиката“.

Първите модели от серията – „o1-preview“ и „o1-mini“ (с кодово име Strawberry) – са вече достъпни за абонатите на ChatGPT Plus и Team, както и през API за разработчиците (tier-5).

От OpenAI твърдят, че новите модели са „проектирани да отделят повече време за мислене, преди да отговорят, подобно на човек“. Благодарение на обучението си, те се „научават да усъвършенстват своя мисловен процес, да изпробват различни стратегии и да разпознават грешките си“.

Според тестовете на компанията, „o1-preview“ демонстрира резултати, сравними с тези на докторанти по физика, химия и биология.  Моделът също така е много добър в математиката и кодирането. Например, при квалификационен изпит за Международната олимпиада по математика (IMO), „o1-preview“е успял да реши 83% от задачите, докато GPT-4o само 13%, твърдят от OpenAI. В кодирането, от друга страна, моделът e постигнал резултати, по-добри от 89% от участниците в състезанията Codeforces.

Въпреки това, тези ранни модели все още нямат много от функциите, които правят ChatGPT полезен продукт, като например възможността за търсене на информация в интернет и качването на файлове и изображения. „За много от често срещаните случаи на употреба, GPT-4o ще има повече възможности в близко бъдеще“, подчертават от OpenAI.

Освен това, модели от серията o1 имат седмичен лимит на съобщенията в ChatGPT – 30 съобщения за o1-preview и 50 за o1-mini. Друг недостатък е, че моделите са скъпи. През API o1-preview струва $15 за 1 милион входни токени и $60 за 1 милион изходни токени, което е 3 пъти повече в сравнение с GPT-4o за вход и 4 пъти повече за изход.

OpenAI заяви, че планира да продължи да разработва и усъвършенства моделите от серията GPT в допълнение към новата фамилия o1.

„o1 мисли за секунди, но нашата цел е бъдещите версии да мислят в продължение на часове, дни и дори седмици. Разходите ще бъдат по-високи, но каква цена бихте платили за ново лекарство срещу рак? За революционни батерии? За доказателство на хипотезата на Риман? Изкуственият интелект може да бъде много повече от чатботове“, заяви в публикация в Х (Twitter) Ноам Браун, един от учените на OpenAI, който е участвал в разработката на o1 моделите.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Можете също така да ни намерите и последвате и в Google News Showcase.

Остави коментар

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: