AI Bulgaria AI Bulgaria

OpenAI работи по нов мистериозен проект, наречен „Strawberry“

OpenAI Strawberry
Image: Created with Ideogram

OpenAI работи по нов секретен проект с кодово име „Strawberry“, който има за цел да подобри значително способността на AI моделите да разсъждават, съобщава агенция Reuters, позовавайки се на редица източници и вътрешни документи на компанията.

Проектът „Strawberry“, известен в миналото като Q* или Q-Star, има за цел да надгради съществуващите възможности на AI моделите на OpenAI. За разлика от настоящите системи, които основно генерират отговори на въпроси, новата технология има за цел да създаде изкуствен интелект, който може да „планира“ и да навигира автономно в интернет, за да извършва това, което OpenAI нарича „дълбоко изследване“ – способност, която е непосилна за съществуващите модели.

Според доклада на Ройтерс, проектът на OpenAI има сходства с метод, наречен „Self-Taught Reasoner“ или „STaR“, който е разработен в Станфордския университет. STaR дава възможност на AI моделите да „задействат“ по-високи нива на интелигентност чрез итеративно създаване на собствени тренировъчни данни и теоретично може да се използва за създаване на езикови модели, надхвърлящи човешкото ниво на интелигентност, твърди Ноа Гудман, професор от Станфорд и един от създателите на STaR.

Мисля че това е едновременно вълнуващо и ужасяващо… ако нещата продължат да се развиват в тази посока, ще трябва да се замислим за някои сериозни неща като хора

– коментира той пред Reuters.

Сред способностите, към които OpenAI се стреми със Strawberry, е изпълнението на дългосрочни задачи (long-horizon tasks – LHTs), които изискват предварително планиране и изпълнение на поредица от действия в продължение на дълъг период от време. По-конкретно, според доклада на Reuters, OpenAI иска моделите ѝ да използват тези способности за провеждане на изследвания чрез автономно сърфиране в мрежата с помощта на „CUA“ (computer-using agent) или компютърно-използващ агент, който може да предприема действия въз основа на откритията си. Това до голяма степен съответства на ниво 3 от наскоро изтеклата петстепенна скала на OpenAI за оценка на прогреса по отношение на изкуствения общ интелект (Artificial General Intelligence – AGI).

Двама от източниците на Reuters твърдят, че по-рано тази година са наблюдавали демонстрации на Q*, при които въпросните системи са били в състояние „да отговорят на сложни научни и математически въпроси, непосилни за съществуващите комерсиални AI модели“. Въпреки това, как точно работи Strawberry или Q* е строго пазена тайна дори в рамките на OpenAI, твърди един от източниците на Reuters.

Мистериозният проект е обект на спекулации още от миналата есен, когато започнаха да се разпространяват слухове за потенциален пробив на OpenAI. По това време се твърдеше, че алгоритъмът Q* е способен да решава сложни математически задачи и дори беше определен като екзистенциална заплаха за човечеството. Главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Алтман, индиректно потвърди съществуването му по време на подкаст на Лекс Фридман, като го нарече „злополучно изтичане на информация“.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Можете също така да ни намерите и последвате и в Google News Showcase.

Остави коментар

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: