2024 г. е годината, в която изкуственият интелект на работното място се превръща в реалност, гласи ново проучване, проведено от Microsoft и LinkedIn. Обхващащо 31 000 души в 31 държави, то анализира тенденциите по отношение на заетостта и привличането на кадри в LinkedIn, трилиони сигнали за продуктивност от Microsoft 365 и анализи на компании от Fortune 500.
Данните от проучването показват, че използването на генеративен изкуствен интелект се е удвоило през последните шест месеца, като 75% от работещите в сфери, свързани със сериозна интелектуална работа, вече го използват. 90% от тях споделят, че AI им помага да спестят време, 85% казват, че им позволява да се концентрират върху важните задачи, 84% се чувстват по-креативни, а 83% се наслаждават повече на своята работа.
Проучването на Microsoft и LinkedIn класифицира четири типа потребители, използващи изкуствен интелект: скептици, новаци, изследователи и силни. „Силните потребители“ например използват изкуствен интлект няколко пъти седмично, което според тях им спестява над 30 минути дневно. Те са по-креативни, по-мотивирани и по-удовлетворени от своята работа. Проучването показва, че тези служители работят в организации, в които ръководството активно насърчава използването на изкуствен интелект и предлага целенасочено обучение.
Друг интересен факт е, че 78% от анкетираните използват свои собствени AI инструменти на работното място – явление, наречено BYOAI (Bring Your Own AI). Половината от служителите, които използват изкуствен интелект, не са склонни да признаят това пред колегите си, а 53% се притесняват, че използването на AI за важни задачи може да ги направи заменими.
От LinkedIn също така отчитат значителен ръст (142-кратно увеличение) на професионалистите, които добавят умения за работа с изкуствен интелект в своите профили. От друга страна, ръководителите все по-често търсят кандидати с умения за работа с AI. 66% от тях не биха наели човек без такива умения, а 71% предпочитат по-неопитни кандидати, но умеещи да работят с изкуствен интелект.
Докладът също така разкрива значително разминаване между възгледите на ръководствата на компаниите и техните служители. Въпреки че 79% от ръководителите признават необходимостта от внедряване на изкуствен интелект, за да останат конкурентоспособни, 60% от тях твърдят, че нямат ясен план за имплементирането му. Проучването показва, че 45% от компаниите не са инвестирали в AI инструменти или продукти за своите служители, а само 25% от тях планират да предложат обучение за работа с генеративен AI тази година. Освен това, само 39% от служителите, които използват изкуствен интелект на работното място, са получили обучение от своята компания.
Това от своя страна води до самообразоване на голяма част от професионалистите. Например, 76% от анкетираните считат, че уменията за работа с изкуствен интелект са необходими, за да останат конкурентоспособни на пазара на труда. 69% вярват, че AI може да им помогне да бъдат повишени по-бързо, а още повече (79%) са убедени, че уменията за използване на изкуствен интелект ще допринесат за тяхното кариерно развитие.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: