В забележителен експеримент, проведен от стартъпа за изкуствен интелект Altera, AI агенти, базирани на големи езикови модели (LLM), успяха да изградят собствена цивилизация, развивайки самостоятелно сложни социални структури и поведение, които надминаха дори очакванията на създателите им.
“Project Sid”, както е наречен експериментът, използва симулирани AI агенти, оборудвани с “мозъци”, съставени от множество специализирани модули. Тези модули, захранвани от големи езикови модели, са проектирани да изпълняват различни задачи – от взаимодействие с други агенти до планиране на следващи действия в рамките на виртуалния свят.
Забележителното в експеримента е скоростта, с която се развива социалната организация. В рамките на само 12 игрови дни (равняващи се на около 4 реални часа) AI агентите започват да демонстрират изненадващо сложно социално поведение. Въпреки че всички започват с еднакви характеристики и обща цел – да създадат процъфтяващо и защитено селище – те спонтанно започват да развиват различни професионални роли. Появяват се строители, които се занимават с развитието на инфраструктурата, художници, които украсяват общинските пространства, ловци, отговарящи за прехраната на общността, и охранители, осигуряващи сигурността на селището.
AI персонажите дори започват да показват индивидуални предпочитания и социални нагласи. Някои стават изключително общителни, докато други проявяват по-интровертни наклонности. Нещо повече, те започват да оценяват приноса на своите „събратя“, формирайки сложна система от социални взаимоотношения. Например, в един от случаите „AI готвач“, натоварен с разпределянето на храна, започва да дава повече на тези, които според него го ценят най-много.
При мащабиране на експеримента до 1000 агента се наблюдават още по-сложни социални феномени. AI агентите започват да създават и споделят културни мемета, да развиват общи интереси около различни теми и да формират социални групи. Появяват се дори спонтанни религиозни движения, като при един от случаите група агенти успява да разпространи своите вярвания сред останалите членове на общността.
Д-р Роберт Янг, съосновател на Altera и бивш асистент професор по изчислителна невронаука в MIT, вижда този експеримент като ранна стъпка към създаването на мащабни „AI цивилизации”, които могат да съжителстват и работят заедно с нас в дигиталното пространство. „Истинската сила на изкуствения интелект ще се отключи, когато действително разполагаме с истински автономни агенти, които могат да си сътрудничат в голям мащаб,” споделя Янг в интервю за MIT Technology Review.
Altera вече е привлякла над 11 милиона долара, като сред инвеститорите са фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz (a16z) и бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: