Codeforces, водеща онлайн платформа за състезателно програмиране, забранява използването на системи с изкуствен интелект като GPT, Gemini, Gemma, Llama, Claude и др. в своите състезания.
Решението идва в отговор на новата серия AI модели на OpenAI – “o1”, които постигнаха впечатляващи резултати в състезанията на Codeforces. Според тестовете на OpenAI, един от новите модели е успял да достигне Ело рейтинг от 1807, надминавайки 93% от човешките участници
Основателят на Codeforces, Майк Мирзаянов, обясни в блог пост, че ограничението е необходимо, тъй като напоследък невронните мрежи отбелязват значителен напредък и достигат „нови висоти, които не могат да бъдат пренебрегнати“. По думите му само допреди няколко години AI системите са се затруднявали дори с най-простите задачи, но днес те постигат „технологични чудеса“.
Новите правила се отнасят само за състезанията и позволяват ограничено използване на изкуствен интелект, като например за превод на задачи или автоматично попълване на код, но само за “синтаксис и незначителни предложения”. Въпреки това, AI инструменти, които помагат за разбирането на проблема, създаването на логика или вземането на решения, са строго забранени, посочват от Codeforces.
Марк Чен, вицепрезидент по изследванията (Frontiers) в OpenAI и треньор на отбора на САЩ за Международната олимпиада по информатика (IOI), сподели в X (Twitter), че състезател на Codeforces е използвал “o1-mini” в състезание на живо, постигайки „почти майсторско ниво”. Той също така заяви, че подкрепя решението на Codeforces да ограничи използването на изкуствен интелект в състезанията.
A Codeforces contestant used o1-mini in a live contest today https://t.co/4ec63rtpK0 and achieved near master-level performance! Agree with the decision to restrict AI in competition going forwards, and it'll be interesting to see how the contest scene evolves.
— Mark Chen (@markchen90) September 15, 2024
Според мнозина „o1″ моделите на OpenAI са огромен пробив в областта на изкуствения интелект. Освен в кодирането, те се представят изключително добре в математиката, физиката, биологията, като според OpenAI демонстрират резултати, сравними с тези на докторанти в тези области.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: