AI Bulgaria

DeepSeek под прицел: Глобална вълна от забрани срещу китайското AI приложение

DeepSeek забрани
Image: Created with FLUX

Китайското чатбот приложение DeepSeek, което само за броени дни се превърна в най-сваляното в света, е изправено пред масови забрани и регулаторни разследвания в редица държави.

Основните проблеми с DeepSeek произтичат от начина, по който компанията събира и обработва потребителски данни. Според политиката ѝ за поверителност, всички данни се съхраняват в Китай, където местните закони задължават компаниите да предоставят достъп до информацията на разузнавателните служби при поискване. Събраната информация включва IP адреси, свързани акаунти в Google или Apple, идентификатори на устройства, история на чатове и дори „keystroke patterns“ (термин в английския език, който се отнася до проследяване на начина, по който потребителите пишат на клавиатурите си)

Италия беше първата държава, която предприе действия срещу DeepSeek. На 28 януари италианският орган за защита на данните (Garante) започна разследване за нарушения на Общия регламент за защита на данните (GDPR). Италианските власти изразиха загриженост относно липсата на прозрачност в обработката на лични данни и възможността информацията да бъде използвана от китайските разузнавателни служби. След като стартъпът отказа да сътрудничи на регулатора, твърдейки, че не подлежи на европейско законодателство, приложението беше блокирано в страната.

Тайван последва примера на Италия. На 3 февруари правителството на страната забрани използването на DeepSeek в държавния сектор и критичната инфраструктура. Тайванските власти заявиха, че приложението „застрашава националната информационна сигурност и крие рискове от изтичане на информация”.

Днес, 4 февруари, Австралия наложи пълна забрана за използването на DeepSeek на всички правителствени устройства и системи. Министърът на вътрешните работи Тони Бърк определи платформата като „неприемлив риск“ за националната сигурност.

В САЩ, въпреки липсата на федерална забрана, институции като НАСА, Военноморските сили и Пентагонът вече ограничиха достъпа до DeepSeek. Тексас пък стана първият щат, който наложи пълна забрана в публичния сектор, като губернаторът Грег Абът предупреди за потенциалните рискове от шпионаж.

Освен това републиканският сенатор Джош Хоули внесе законопроект, който, ако бъде приет, предвижда до 20 години затвор и глоби до 1 милион долара за физически лица и до 100 милиона долара за компании, които внасят или изнасят AI технологии и интелектуална собственост между САЩ и Китай, инвестират в китайски AI разработки, провеждат изследвания в Китай или си сътрудничат с китайски организации. Законопроектът също предвижда отнемане на федерални лицензи, договори и субсидии за компаниите нарушители.

Междувременно органите за защита на данните в Европа също разследват DeepSeek. Френският регулатор (CNIL) и ирландската Комисия за защита на данните (DPC) анализират практиките на DeepSeek, което може да доведе до допълнителни забрани в Европейския съюз.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: