В разгара на ураганния сезон в Атлантическия океан, NVIDIA представи „StormCast“ – нов генеративен AI модел за „симулиране на атмосферната динамика с безпрецедентна точност.“
Разработен в сътрудничество с Националната лаборатория „Лорънс Бъркли“ в Калифорния и Университета на Вашингтон, моделът обещава да революционизира прогнозирането на бури, урагани и др. екстремни метеорологични явления, които отнемат животи, разрушават домове и причиняват щети за над 150 милиарда долара годишно само в САЩ.
Според NVIDIA, StormCast осигурява „надеждно прогнозиране на времето в мезомащаб – мащаб, по-голям от бурите, но по-малък от циклоните – което е от решаващо значение за планирането и смекчаването на последствията от бедствия.“
Изследователският екип на NVIDIA твърди, че макар все още в ранен стадий на разработка, „StormCast вече предлага прогнози с водещо време до шест часа, които са до 10% по-точни от най-съвременния 3-километров оперативен модел на Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA)“. Нещо повече, моделът може да прогнозира „над 100 променливи“, включително температура, концентрация на влага и скорост на вятъра. Тези подобрения, според учените, са „критични за ранното предупреждаване и евакуация при екстремни метеорологични условия.“
StormCast следва друг генеративен модел, наречен CorrDiff, който беше обявен през март по време на конференцията „GTC 2024“ от основателя и главен изпълнителен директор на NVIDIA, Дженсън Хуанг.
CorrDiff подобрява разделителната способност на атмосферните данни от 25 км до 2 км чрез дифузионни методи, позволявайки разкриването на фини детайли, свързани с екстремните метеорологични процеси, които по-грубите модели пропускат. Впечатляващо е, че моделът постига това 1000 пъти по-бързо, използвайки 3000 пъти по-малко енергия в сравнение с традиционните методи. CorrDiff вече се използва в Тайван за точно прогнозиране на тайфуни и други екстремни бедствия.
Както StormCast, така и CorrDiff са част от по-мащабната инициатива на NVIDIA, наречена „Earth-2“ – амбициозен проект, описан от компанията като „дигитален климатичен близнак на Земята,“ който „комбинира мощта на AI, физически симулации и компютърна графика.“ Earth-2 има за цел да създаде виртуално копие на нашата планета, позволявайки симулация и визуализация на климатичните промени в глобален мащаб с безпрецедентна точност и скорост.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: