Илон Мъск, който съоснова OpenAI през 2015 г., нарече организацията „зло“ в поредица от постове в социалната мрежа X (Twitter).
Острата реакция на милиардера дойде вследствие на последния кръг на финансиране на OpenAI, както и твърдения, че компанията е призовала своите инвеститори да не финансират конкуренти, включително неговия стартъп – xAI.
Според доклади на Financial Times и Reuters OpenAI е поискала от инвеститорите да се въздържат от финансирането в пет конкурентни компании, в това число Perplexity, Glean, Anthropic, Safe Superintelligence (SSI) (основана от Иля Суцкевер) и xAI.
OpenAI is evil
— Elon Musk (@elonmusk) October 2, 2024
Напрежението между Мъск и OpenAI датира от 2018 г., когато милиардерът напусна компанията. По-рано тази година той заведе съдебно дело срещу OpenAI, обвинявайки я, че се е отклонила от основополагащите си принципи. Въпреки че впоследствие оттегли иска, през август подаде нов, твърдейки, че ръководителите на OpenAI са го „подвели“ да стане съосновател на компанията.
Макар да е основана като организация с нестопанска цел, през 2019 г. OpenAI създаде дъщерно дружество със стопанска цел, за да набере капитал. Това, според Мъск, е в противоречие с първоначалната мисия на OpenAI, която по думите му се е „превърнала в дъщерно дружество на най-голямата технологична компания в света – Microsoft“.
В отговор, през март ръководителите на OpenAI публикуваха изявление, в което заявиха, че през 2017 г., при обсъждане на бъдещата структура на компанията, са осъзнали, че за постигане на мисията ѝ ще бъдат необходими повече ресурси и че създаването на стопанска структура би било необходимо, за да се осигурят тези ресурси. Те твърдят, че Мъск е предложил компанията „да се слее с Tesla и той да получи пълен контрол, включително мажоритарен дял, първоначален контрол върху борда и да стане главен изпълнителен директор“.
Миналия месец Мъск обяви, че xAI е успяла да изгради и пусне в експлоатация „Colossus“ – най-мощния клъстер за обучение на изкуствен интелект в света, състоящ се от 100 000 графични процесора Nvidia H100. Този суперкомпютър в момента се използва за обучението на Grok 3, който, по думите на Мъск, ще бъде „най-мощният изкуствен интелект в света“.
Въпреки че xAI стартира преди малко повече от година, компанията вече разполага с модел на нивото на GPT-4. Предвид това бързо развитие и амбициозните цели на Мъск, Сам Алтман със сигурност има основания за притеснение. Това сочи и скорошен доклад на The Information, според който Алтман е споделил с ръководството на Microsoft своите опасения, че xAI скоро може да разполага с по-голяма изчислителна мощ от OpenAI.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: