Водещи компании за изкуствен интелект, сред които OpenAI и Google, откриха нов източник на данни за обучение на своите системи – директно закупуване на непубликувано видео съдържание от създатели.
Според доклад на Bloomberg, компаниите плащат между 1 и 4 долара за минута видео. Цената за висококачествени 4K видеоматериали, кадри от дронове и 3D анимации е по-висока. За стандартно, неизползвано съдържание, предназначено за платформи като YouTube и TikTok, се заплаща между 1 и 2 долара на минута, като общата стойност на сделките често достига хиляди долари.
Тази нова практика предоставя уникална възможност на създателите на съдържание, тъй като много от тях създават стотици часове неизползвани материали, които досега не са имали стойност, но вече могат да бъдат монетизирани.
За управление на лицензионните договори технологичните компании си партнират със специализирани фирми като Troveo AI и Calliope Networks. Изпълнителният директор на Troveo, Марти Песис, споделя, че всяка компания, разработваща видео модели, или вече работи с тях, или води преговори, като досега са изплатили над 5 милиона долара на създатели.
Договорите включват строги ограничения – технологичните компании нямат право да създават дигитални копия на авторите, да пресъздават конкретни сцени от техните канали или да използват материалите по начин, който би навредил на репутацията на създателите.
YouTube също наскоро въведе нови настройки за контрол, които позволяват на създателите на съдържание да решават дали компаниите, разработващи изкуствен интелект, могат да използват тяхното съдържание за обучение на AI модели.
Същевременно водещите технологични компании проявяват все по-голям интерес към видеоданните, които са ключови за разработването на усъвършенствани видеогенератори като Sora на OpenAI и Veo 2 от Google.
Тези данни се използват и за създаване на т.нар. „модели на света“ (world models) – „AI системи, които изграждат вътрешна репрезентация на своята среда, позволяваща им да симулират и предсказват бъдещи събития в тази среда“. Подобно на човешката способност да предвижда последствията от своите действия, AI системите изграждат вътрешни модели на реалността, които им позволяват да предсказват резултатите от различни действия. Много експерти са на мнение, че излагането на големи количества видео може да помогне на AI системите да развият по-задълбочено разбиране за физическата реалност и по-добра способност за генерализация.
Пример за това е платформата „NVIDIA Cosmos“, която беше представена по-рано тази седмица. Тя включва „модели на света“, обучени върху 20 милиона часа видеоматериали, съдържащи реални взаимодействия между хора, индустриални процеси, както и данни от роботика и шофиране. Целта на платформата е да подпомогне развитието на „физическия изкуствен интелект“ – технология, която ще даде възможност на роботите и автономни превозни средства да възприемат, разсъждават и действат в реалния свят.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: