В опит да намали трагичните жертви и огромните финансови загуби вследствие на водни бедствия по целия свят, Google разширява обхвата на своите AI системи за прогнозиране на наводнения, които вече покриват 100 държави.
„Използваме потенциала на изкуствения интелект, за да предоставим важна информация относно рисковете от наводнения на общностите, които най-много се нуждаят“, заяви Йоси Матиас, ръководител на Google Research. „С това разширение създаваме условия за по-добра готовност при наводнения, като предоставяме на правителства, неправителствени организации и местни общности повече време за реакция.“
Инициативата е в съответствие с кампанията на ООН „Ранни предупреждения за всички“, която има за цел да предостави навременни предупреждения, спасяващи човешки животи и намаляващи икономическите загуби.
Google стартира своята AI-базирана програма за прогнозиране на наводнения през 2018 г. в Индия, където наводненията са чести и разрушителни. През 2019 г. тя беше разширена до Бангладеш, а по-късно и в части от Африка и Южна Америка. През 2023 г. Google стартира платформата Flood Hub, която предоставя прогнози за наводнения в 80 държави. Новото разширение увеличава обхвата до 100 държави, достигайки до население от над 700 милиона души — впечатляващ ръст спрямо досегашните 460 милиона.
От Google също така са подобрили своите AI системи, които вече може да прогнозират наводнения със седемдневен срок на предизвестие — значително подобрение спрямо предишния петдневен срок. Това е постигнато чрез използването на по-повече данни, разширяване на тренировъчните локации и прилагане на нова, по-добра архитектура.
В райони без физически сензори, Google използва виртуални измервателни точки, които позволяват на AI модела да предоставя прогнози дори там, където липсва инфраструктура.
За да подпомогне учените и експертите в по-точното и навременно прогнозиране на наводнения, Google ще предоставя данни както в платформата Flood Hub, така и чрез специализирано API.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: