Лондонски изследователи обучават нов генеративен AI модел на базата на здравните данни на 57 милиона пациенти на Националната здравна служба на Обединеното кралство (NHS). Това се случва в рамките на „пилотен проект“, целящ да преобрази ранната диагностика, превенцията и стратегическото планиране в страната.
Моделът, наречен Foresight, използва технология, подобна на ChatGPT, но вместо да предвижда следващата дума, той „прогнозира бъдещи здравословни състояния въз основа на медицинската история на пациента“, обясняват учени от Лондонския университетски колеж (UCL), които заедно с екип от Кралския колеж ръководят проекта. По думите им проучване може да постави началото на „здравна революция“, изградена върху проактивна и превантивна медицина.
Foresight се обучава върху данни от около 10 милиарда „медицински събития“, регистрирани в периода 2018–2022 г. – включително болнични приеми, посещения при общопрактикуващи лекари (ОПЛ), имунизации и записи от националния смъртен регистър. Всички данни са „напълно деидентифицирани“ – без имена, адреси или рождени дати – а обработката се извършва в „строго контролирана среда“, уточняват от здравната служба на страната.
„AI моделите са толкова добри, колкото са данните, върху които са обучени. Така че, ако искаме модел, който може да бъде от полза за всички пациенти – с всякакви състояния – тогава AI трябва да е видял всичко това по време на обучението си“, обяснява д-р Крис Томлинсън от Института по здравна информатика към UCL. „Използването на данни в национален мащаб ни позволява да представим калейдоскопичното разнообразие на населението на Англия – особено малцинствените групи и редките заболявания, които често са изключени от изследванията.“
На този етап Foresight е ограничен до изследвания, свързани с COVID-19, но екипът вече тества възможностите му и в други направления – като ранно прогнозиране на хронични заболявания, инфаркти и непланирани хоспитализации. Проф. Ричард Добсън от Кралския колеж в Лондон очаква следващите версии на системата да включат „по-дълбоки и богати източници“ – като бележки от лекари, лабораторни резултати и образна диагностика. „Това ще отвори възможност за още по-точна и навременна интервенция, особено при сложни случаи без очевидни симптоми“, допълва той.
По думите на британския министър на здравеопазването Уес Стрийтинг, изкуственият интелект ще играе ключова роля в бъдещето на националната здравна система: „Нашият план за промяна залага на авангардния изкуствен интелект, за да трансформира NHS – като същевременно защитава данните на пациентите със строги мерки за сигурност. Решени сме да използваме този пробив, за да намалим излишните хоспитализации, да ускорим диагнозите и да освободим време на медицинския персонал. AI ще бъде в основата на прехода от аналоговата към цифровата епоха в здравеопазването – с по-бързи и по-качествени грижи за всички.“
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: