AI Bulgaria

Лекарства, разработени от AI, влизат в клинични изпитания до края на годината

Лекарства
Image: Created with Midjourney

Isomorphic Labs, дъщерно дружество на Alphabet, планира да стартира клинични изпитания на лекарства, разработени от изкуствен интелект, до края на 2025 г. Това съобщи главният изпълнителен директор на компанията, Демис Хасабис, по време на панелна дискусия на Световния икономически форум в Давос.

„Надяваме се до края на годината да стартираме клинични изпитания на няколко лекарства, разработени с помощта на изкуствен интелект. Такъв е планът“, заяви Хасабис пред участниците във форума.

„Isomorphic Labs“ работи усилено за драстично съкращаване на времето за откриване на нови лекарства – от десетилетие или повече до „седмици или месеци“. Компанията използва най-новата версия на революционната AI система „AlphaFold 3″, която може да предсказва структурата и взаимодействията на почти всички видове биомолекули, включително протеини, ДНК, РНК, лиганди и йони.

Именно работата по AlphaFold донесе на Демис Хасабис и Джон Джъмпър Нобеловата награда за химия през октомври миналата година. Двамата учени бяха отличени от Шведската кралска академия на науките за постиженията им в областта „компютърния дизайн на протеини“ и „предсказването на протеинови структури“.

OpenAI, един от най-големите конкуренти на Google, също възнамерява да навлезе в сферата на биотехнологиите. Миналата седмица компанията обяви, че в партньорство с „Retro Biosciences“ – биотехнологична компания с амбициозната мисия да удължи човешкия живот с 10 години – е разработила нов изкуствен интелект, специализиран в биологичните изследвания и по-специално в науката за дълголетието.

Двете компании вярват, че технологията може да предостави нови възможности в областта на регенеративната медицина – от подмладяване на тъкани и създаване на заместващи клетки до потенциалното изграждане на човешки органи.

Едно от най-големите обещания на изкуствения интелект е именно в областта на медицината, това заяви основателят на Oracle, Лари Елисън, по време на пресконференция в Белия дом, на която беше представен проектът „Старгейт“ – най-мащабната AI инициатива в историята на САЩ, предвиждаща инвестиция от 500 милиарда долара в американската AI инфраструктура.

„Представете си – ранно откриване на рак, разработване на противоракова ваксина, създадена специално за вашия конкретен случай, и наличието на тази ваксина в рамките на 48 часа. Това е обещанието на AI и визията за бъдещето“, заяви 80-годишният милиардер, заемащ трето място в списъка на Forbes със състояние, възлизащо на 230 млрд. долара.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: