2023 г. определено бе годината на изкуствения интелект (AI), от ChatGPT до AI системи за създаване на изображения, код, музика и дори видео – AI технологиите се развиват с все по-голяма скорост и е изключително трудно да останем в крак с тези темпове. Имайки предвид това, подбрахме няколко документални филма, които ще ви помогнат да разберете експоненциалната скорост на развитие и огромното въздействие, което изкуственият интелект ще окаже върху живота ни през 2024 г. и занапред.
1. “iHuman”
Документален филм, създаден от BBC Storyville, който изследва въздействието на изкуствения интелект (AI) върху съвременния свят.
Режисиран от Тоние Хесен Шей, той включва интервюта с водещи експерти от областта на изкуствения интелект, в това число Юрген Шмидхубер, често наричан “бащата на изкуствения интелект”, Иля Суцкевер, който е един от създателите на ChatGPT, както и други експерти като Макс Тегмарк, Михал Косински, Стюарт Ръсел, Бен Гьорцел и др.
Премиерата на “iHuman” се състоя на Международния фестивал за документално кино в Амстердам през 2019 г. и бе номиниран за “Оскар” за най-добър документален филм през 2020 г.
2. “Deepfakes, destruction: Artificial intelligence’s “real danger” to humanity”
„Deepfakes, destruction’: Artificial intelligence’s ‘real danger’ to humanity“ e журналистическо разследване от 2023 г., което разглежда потенциалните опасности, свързани с изкуствения интелект. Продуциран от Sky News Australia, документалният филм включва интервюта с експерти и ключови фигури в областта на изкуствения интелект и роботиката, сред които бившият главен бизнес директор на X Мо Гаудат, основателят и главен изпълнителен директор на Engineered Arts Уил Джаксън, основателят на Metaphysic Том Греъм и др.
Целта на филма е да повиши осведомеността за потенциалните рискове и последици от бързото развитие на изкуствения интелект и роботиката.
3. “AI Revolution”
“AI Revolution” e документален филм на CBS “60 минути” от 2023 г., който изследва бързото развитие на изкуствения интелект (AI) и неговите последици за обществото, с особен акцент върху приноса на Google в тази област.
Документалният филм е задълбочено изследване на трансформиращите възможности на изкуствения интелект, етичните дилеми и неговия потенциал да революционизира различни аспекти на човешкия живот и индустрии.
Той включва интервюта с водещи фигури в Google, включително главния изпълнителен директор Сундар Пичай, съоснователя на DeepMind Демис Хасабис, старши вицепрезидента на Google Джеймс Манийка и др.
4. “Do You Trust This Computer?”
“Do You Trust This Computer?” е документален филм от 2018 г., режисиран от Крис Пейн, който изследва очакванията и опасностите, свързани с изкуствения интелект (AI) и нарастващото му влияние върху нашия живот. В филма са включени интервюта с различни експерти в областта, сред които основателят на Tesla и SpaceX Илон Мъск, изобретателят, футурист и директор по инженерните въпроси в Google Рей Курцвейл, продуцентът и режисьор Джонатан Нолан, професорът по компютърни науки от Калифорнийския университет в Бъркли Стюарт Ръсел, компютърният учен и предприемач Андрю Нг и много други.
Филмът предлага балансирана гледна точка, като показва както трансформиращия потенциал на изкуствения интелект, така и необходимостта от внимателно обмисляне и регулиране, с цел предотвратяване на потенциални злоупотреби и/или дори загуба на контрол върху технологията.
“Do You Trust This Computer?” е посветен на покойния Стивън Хокинг, който предупреди, че човечеството може да бъде застрашено от стремежа си към супер-интелигентен изкуствен интелект.
5. The A.I. Dilemma
Под номер 5 не попада документален филм, а една изключително интересна презентация проведена през март 2023 г. от Тристан Харис и Аза Раскин. Двамата са съоснователи на Центъра за хуманни технологии – организация, чиято мисия е да стимулира цялостна промяна към хуманни технологии, които подкрепят колективното благосъстояние, демокрацията и споделената информационна среда.
Според Харис и Раскин вече съществуващите възможности на изкуствения интелект са в състояние да създадат катастрофални рискове за обществото, а компаниите, разработващи AI, се състезават да го внедрят възможно най-бързо, без да предприемат адекватни мерки за безопасност.
Презентацията бе проведена преди пускането на GPT-4 от OpenAI.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: