AI Bulgaria

„Роботиката ще бъде най-голямата индустрия в историята“ – Марк Андрийсън

Андрийсън
Image: Created with Midjourney

Изкуственият интелект е на прага на своето физическо въплъщение – и това, според инвеститора Марк Андрийсън, ще промени всичко. По време на първия Икономически форум „Роналд Рейгън“ съоснователят на Andreessen Horowitz (a16z) изложи визията си за свят, населен с милиарди роботи – не като научна фантастика, а като неизбежно бъдеще.

„Намираме се в изключително важен, основополагащ и, бих казал, дълбоко повратен момент в историята на технологиите – възходът на AI. Но следващият завой е още по-голям – и той е към физически въплътен AI, към роботиката“, твърди Андрийсън.

Според милиардера настоящата AI революция – макар и трансформираща – е едва началото. Истинската икономическа експлозия ще настъпи, когато изкуственият интелект приеме физическа форма – въплътена в автономни автомобили, дронове и милиарди роботи.

„Смятам, че има правдоподобен аргумент – в който вярва и Илон [Мъск] – че роботиката ще бъде най-голямата индустрия в историята на планетата. Просто ще бъде гигантска“, твърди Андрийсън. По думите му „ще има милиарди, десетки милиарди, стотици милиарди роботи с всякакви форми, размери, описания, които ще се движат наоколо и ще правят всякакви неща.“

Според него през следващото десетилетие светът ще стане свидетел на мащабна вълна от универсални роботи (general-purpose robotics) – и именно зад тази „експлозия от машини“ той вижда шанс за дълбока икономическа трансформация. И ако изкуственият интелект в сегашната си – софтуерна – форма генерира стойност предимно в дигиталните екосистеми и облагодетелства тесен кръг от висококвалифицирани специалисти в мегаполисите, то физическият AI ще изисква реална инфраструктура, хора, логистика и поддръжка. Според Андрийсън роботиката има потенциала да създаде „десетки или стотици милиони работни места“, да изнесе ползите от технологичната революция извън пределите на Силициевата долина и да „съживи“ цели региони, които днес са икономически маргинализирани.

Вместо да се стремят към връщане на старите индустриални работни места, Съединените щати трябва да заложат изцяло на проектирането и изграждането на роботи, твърди милиардерът. „Това, което трябва да направим, е да се насочим с пълна сила към работните места на бъдещето – проектиране и изграждане на всички тези нови неща“, обяснява той. „Не трябва да изграждаме поточни линии, на които хората седят по 10 часа и завинтват винтове на ръка. А трябва да строим това, което Илон нарича ‘извънземни дреднаут фабрики’ – суперсложни заводи с тонове роботизация.“

За Андрийсън това е и отговорът на най-дълбоките икономически, социални и геополитически предизвикателства, пред които са изправени Съединените щати. По думите му надпреварата за доминация в областта на AI и роботиката се води на практика само на две места – в САЩ и Китай, а залогът е огромен. „Ако не бъдем водещи, ще живеем в свят, пълен с китайски роботи“, твърди милиардерът, като допълва, че това би имало „много дълбоки последици“ – не само за Америка, но и за глобалния геополитически баланс.

И въпреки че днес роботиката изостава от изкуствения интелект, мнозина технологични лидери – от Илон Мъск до Дженсън Хуанг – са убедени, че нейният „ChatGPT момент“ предстои, а според Андрийсън тази реалност вече чука на вратата. Но ако наистина ни очаква бъдеще, в което машините и AI поемат всяка задача, възниква въпросът какво ще стане с хората – дали това ще отключи нова ера на просперитет, както вярват технооптимистите, или ще задълбочи неравенството и ще направи човешкия труд излишен.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: