AI Bulgaria

Тревожна тенденция: Все повече деца търсят приятелство в изкуствения интелект

деца
Image: Created with Sora

Все по-голям брой от децата във Великобритания се обръщат към изкуствения интелект не само за помощ с домашните, но и за емоционална подкрепа, съвети и дори приятелство. Това разкрива ново изследване на Internet Matters – неправителствената организация, посветена на дигиталната безопасност на децата.

Проучването, проведено сред 1000 деца на възраст от 9 до 17 години и 2000 родители в Обединеното кралство, показва, че 64% от децата вече използват AI чатботове за широк спектър от дейности – от помощ с домашните (42%) и търсене на информация (40%) до чисто любопитство (40%). Тревожен обаче е фактът, че една трета от тях (35%) описват общуването с изкуствен интелект като „разговор с приятел“, а 60% от родителите споделят, че се опасяват, че децата им възприемат AI като „реален човек“.

Докладът, озаглавен „Аз, себе си и AI“ (Me, Myself & AI), предупреждава, че тази тенденция е особено силно изразена сред уязвимите деца – тези със специални образователни потребности или със здравословни проблеми. Проучването установява, че 71% от тях използват AI чатботове, като почти една четвърт (23%) го правят, защото „нямат с кого друг да говорят“. Уязвимите деца също са почти три пъти по-склонни да използват чатботове, създадени за „емоционална връзка“ – като например Character.ai и Replika. Половината от тези деца (50%) описват разговорите с AI чатботове като „общуване с приятел“, а 53% споделят, че това ги кара „да се чувстват щастливи“. Едно от всеки четири деца в тази група (26%) дори твърди, че предпочита да говори с AI чатбот, отколкото с реален човек.

Тази загриженост се подсилва от реални инциденти, включително случай във Флорида, където майка заведе дело срещу платформата Character.ai, твърдейки, че AI чатбот – базиран на герой от „Игра на тронове“ – е насърчил тийнейджъра ѝ към самоубийство, както и свидетелства пред британския парламент, където депутат описа „изключително мъчителна среща“ с избирател, чийто 12-годишен син е бил подложен на „манипулация с цел сексуална експлоатация“ от чатбот на същата платформа.

Друга тревожна тенденция, описана в доклада, е свързана с доверието, което децата имат към чатботовете. 40% от анкетираните споделят, че нямат никакви притеснения относно съветите, които получават от AI, а още 36% не са сигурни дали би трябвало да се тревожат. Това се случва на фона на множество установени случаи, в които чатботовете предоставят подвеждаща, непълна или дори опасна информация.

Според Internet Matters „милиони деца във Великобритания използват AI чатботове на платформи, които не са създадени за тях, без адекватни предпазни мерки, образование или надзор“. В отговор на тези тревожни тенденции организацията отправя призив за координирани действия от страна на технологичната индустрия, правителството и образователната система.

„AI чатботовете бързо се превръщат в част от детството, а повечето деца, родители и училища са неподготвени и нямат информацията или инструментите, за да управляват тази технологична революция по безопасен начин“, коментира Рейчъл Хъгинс, съизпълнителен директор на Internet Matters. „Индустрията трябва да възприеме подход на безопасност по дизайн, докато правителството трябва да гарантира, че нашите закони за онлайн безопасност са достатъчно стабилни, за да посрещнат предизвикателствата, които тази нова технология внася в живота на децата.“

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: