AI Bulgaria AI Bulgaria

Медийната империя на Рупърт Мърдок заведе дело срещу Perplexity

Perplexity
Image: Created with Ideogram

Dow Jones, собственикът на престижния вестник The Wall Street Journal, и популярният таблоид New York Post – и двете част от медийната империя на австралийския магнат Рупърт Мърдок – заведе съдебно дело срещу компанията за изкуствен интелект Perplexity.

Искът, внесен в понеделник в Южния окръг на Ню Йорк, обвинява Perplexity в „огромно количество незаконно копиране“ на защитени с авторски права материали.

Perplexity е сред водещите стартъпи, които се опитват да пробият на пазара на търсачки, доминиран от Google. Платформата на компанията използва различни големи езикови модели (LLM), като GPT-4о, Claude 3.5 Sonnet и Llama 3.1, за да събира и обобщава информация от уебстраници, които счита за авторитетни.

Проблемът обаче идва от това, че голяма част от тази информация е защитена с авторски права и принадлежи на медийни огранизации. Въпреки че Perplexity предоставя цитати, в обвинителния акт се посочва, че компанията насърчава потребителите да „прескачат връзки“, като по този начин лишава медиите от трафик и съответно от приходи. Това, според изданията, пряко подкопава бизнес модела на медийните компании, които разчитат на тези приходи, за да финансират своята журналистическа дейност.

„Perplexity изгражда свой продукт, като копира масово, без разрешение, уебстраници, съдържащи защитени материали“, се посочва в иска. По този начин компанията на практика „краде“ потребители и приходи от медийните издания, твърдят адвокатите на Dow Jones и New York Post.

Новинарските издания също така твърдят, че „машината за отговори“ на Perplexity вече е погълнала огромен брой от защитените им с авторски права новинарски статии, анализи и мнения във вътрешна база данни. Използвайки техника, наречена RAG (retrieval-augmented generation), компанията използва тази информация за генериране на отговори на въпросите на потребителите.

Друг ключов проблем, посочен в иска, е така нареченото „халюциниране“ на изкуствения интелект. Според ищците, Perplexity понякога генерира фалшива информация или измислени факти и ги приписва на издания като The Wall Street Journal и New York Post, което според тях „уврежда стойността на търговските марки на издателите, като внася несигурност и недоверие в процеса на събиране и публикуване на новини“.

Робърт Томсън, главен изпълнителен директор на News Corp, компанията майка на Dow Jones и New York Post, заяви, че Perplexity „злоупотребява с интелектуална собственост, което вреди на журналистите, писателите, издателите и News Corp.“

Dow Jones и New York Post настояват за обезщетение в размер до 150 000 долара за всяко отделно нарушение на авторските права, както и за възстановяване на печалбите, генерирани от Perplexity в резултат на тези нарушения.

Освен този съдебен иск, през последните месеци медийни организации като Forbes и WIRED също обвиниха Perplexity в плагиатство. Междувременно компанията преговаря за ново финансиране в размер на 500 милиона долара, което може да увеличи оценката ѝ до 8 милиарда долара.

News Corp, от своя страна, сключи многогодишно партньорство с OpenAI през май тази година. Според условията на споразумението, OpenAI получaва достъп до актуално и архивира съдържание на редица новинарски и информационни издания, собственост на медийния конгломерат на Рупърт Мърдок, включително The Wall Street Journal, New York Post, The Times и The Sunday Times. Сделката, оценявана на над 250 милиона долара за период от пет години, позволява на OpenAI да използва това съдържание за обучение на своите AI модели и за подобряване на отговорите на ChatGPT.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Leave a Reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: