AI Bulgaria

9 от 10 студенти в „Харвард” използват изкуствен интелект, сочи ново проучване

студенти изкуствен интелект
Image: Created with Midjourney

Ново проучване сред студенти от Харвардския университет разкрива, че генеративният изкуствен интелект се превръща в повсеместен инструмент, интегриран в ежедневието им.

Близо 90% от анкетираните 326 студенти посочват, че използват изкуствен интелект, най-вече ChatGPT, за всичко – от отговори на прости въпроси до решаване на сложни задачи в областта на програмирането. Всъщност, над 95% от потребителите на AI предпочитат ChatGPT, докато други платформи като Claude на Anthropic и GitHub Copilot се използват от около 20% от студентите.

Над 80% от студентите споделят, че използват изкуствен интелект поне веднъж седмично, а почти половината – на всеки два дни или по-често.

Докладът разкрива, че изкуственият интелект е започнал да замества традиционните методи на обучение при около една четвърт от анкетираните. Те по-рядко посещават приемни часове, търсят помощ от преподавателите или довършват зададените им задачи, като вместо това предпочитат да се консултират със своите AI асистенти. Интересно е, че около една трета от студентите вече използват AI вместо традиционни информационни източници, като Wikipedia или Google, за търсене на информация.

“Удивително е колко бързо изкуственият интелект се превърна в нормална част от обучението”, казва един от анкетираните студенти. “Но това също така те кара да се замислиш дали нещата ще бъдат справедливи и какви работни места ще останат след няколко години.”

Тази нарастваща зависимост от изкуствения интелект поражда опасения у една трета (35%) от анкетираните. Те се притесняват, че колегите им ще използват AI, за да получат нечестно предимство. Освен това, 55% от студентите вярват, че “изкуственият интелект е променил начина, по който възприемат бъдещата си кариера,” а 45% “се притесняват, че AI ще окаже негативно въздействие върху плановете им за реализация.”

Нещо повече, около 40% от анкетираните смятат, че „рискът от изчезване на човечеството вследствие на изкуствения интелект трябва да бъде глобален приоритет наред с други рискове от обществен мащаб като пандемии и ядрена война.“ Интересно е, че студентите, които са преминали курс по компютърни науки, свързан с AI, са по-склонни да се съгласят с това твърдение.

Източник: Харвардски университет

85% от анкетираните споделят, че са били изненадани от скоростта на развитие на изкуствения интелект през последните години, а около 40% вярват, че „AI системите ще бъдат по-способни от хората в почти всички области в рамките на 30 години.“

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: