AI Bulgaria

Компанията за „безопасен суперинтелект“ на д-р Иля Суцкевер достига оценка от 30 млрд. долара

SSI Суцкевер

Safe Superintelligence (SSI), компанията за изкуствен интелект, съоснована от бившия главен научен ръководител на OpenAI д-р Иля Суцкевер, е на път да привлече 1 млрд. долара при оценка от 30 млрд. долара, съобщава Bloomberg.

Базираната в Сан Франциско компания за рисков капитал Greenoaks Capital Partners ще ръководи инвестиционния кръг с планирана инвестиция от 500 милиона долара. При успешно приключване на преговорите общите средства, набрани от SSI, ще достигнат приблизително 2 млрд. долара, а оценката на компанията ще се увеличи шесткратно спрямо последния инвестиционен кръг от септември 2024 г., когато тя беше оценена на 5 млрд. долара.

Safe Superintelligence, която оперира от офиси в Калифорния и Тел Авив, бе основана през юни 2024 г. – месец след като д-р Суцкевер напусна OpenAI. За разлика от създателя на ChatGPT, чиято мисия е създаването на изкуствен общ интелект (AGI) – интелект, който е на нивото на човешкия, целта на SSI е разработването на „безопасен суперинтелект“, т.е. интелект, който значително надхвърля човешките способности. Компанията планира да отдели няколко години за научноизследователска и развойна дейност, преди да пусне продукт на пазара.

Д-р Суцкевер е на мнение, че свръхинтелигентните AI системи на бъдещето ще бъдат „фундаментално различни, непредсказуеми и невероятно способни“. Това заяви той по време на тазгодишната конференция NeurIPS, която се проведе във Ванкувър през декември.

Новината за мащабната инвестиция в стартъпа на Суцкевер идва на фона на засилена инвестиционна активност в сектора. По-рано този месец CNBC съобщи, че OpenAI води преговори за привличането на 40 млрд. долара в инвестиционен кръг, воден от японския технологичен конгломерат SoftBank. Сделката би повишила стойността на компанията до приблизително 300 млрд. долара, което е почти двойно повече от предишната й оценка от 157 млрд. долара през октомври 2024 г.

В същото време xAI, компанията за изкуствен интелект на Илон Мъск, която тази седмица представи най-новия си модел Grok-3, води преговори за набиране на 10 млрд. долара, което би увеличило оценката ѝ до 75 млрд. долара.

Anthropic, който е един от водещите играчи в сектора, също продължава да привлича значителни инвестиции. През ноември Amazon инвестира допълнителни 4 млрд. долара в стартъпа, с което общите вложения на технологичния гигант в Anthropic достигнаха 8 млрд. долара. През януари Wall Street Journal съобщи, че компанията е на път да привлече допълнителни 2 млрд. долара в инвестиционен кръг, който би увеличил оценката ѝ до 60 млрд. долара. Междувременно Financial Times разкри, че Google също планира да инвестира 1 млрд. долара в Anthropic, надграждайки предишните си вложения от 2 млрд. долара.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: