AI Bulgaria

Google представи „AI Co-Scientist“ – нов инструмент, ускоряващ научните изследвания

AI Co-Scientist
Image: Created with FLUX

Google представи „AI Co-Scientist“ – нова система с изкуствен интелект, която има потенциала да ускори научните и биомедицинските открития. Базирана на последните модели от серията Gemini 2.0, системата функционира като виртуален изследователски сътрудник, който анализира огромни масиви от научна информация и съдейства за формирането на нови хипотези.

„AI Co-Scientist има за цел да подпомага учените в генерирането на оригинални идеи, формулирането на хипотези и научни предложения, базирани на предишни доказателства и съобразени с конкретни изследователски цели“, обясняват от Google в блог пост по темата.

Системата използва мрежа от специализирани AI агенти, които генерират, оценяват, класифицират и развиват хипотези, създавайки цикъл на непрекъснато подобряване на качеството и оригиналността на научните предложения. Учените, от своя страна, могат да взаимодействат със системата на естествен език, да споделят свои идеи и да получават обратна връзка.

Макар че системата беше представена едва преди няколко дни, тя вече демонстрира впечатляващи резултати. Един от примерите идва от Имперския колеж в Лондон, където изследователски екип ръководен от проф. Хосе Пенадес е използвал „AI Co-Scientist“ за проблем, свързан с антибиотичната резистентност на супербактериите – задача, над която учените са работили повече от десетилетие. За тяхна изненада, системата достигa до същите заключения само за 48 часа – и то без достъп до изследванията на екипа.

„Когато видях резултатите, бях толкова изумен, че ми трябваше време, за да осмисля случващото се“, споделя проф. Пенадес в интервю за BBC. „Дори написах имейл до Google, за да попитам дали имат достъп до моя компютър, тъй като тези резултати все още не са публикувани.“ От Google са отговорили, че системата няма достъп до поверителна информация, а е достигнала до заключенията на базата на вече публикувани научни публикации.

Най-впечатляващото е, че освен правилната хипотеза, системата предложила още четири – всички научно обосновани. „Една от тези идеи никога не ни беше хрумвала и в момента активно работим върху нея“, добавя проф. Пенадес.

„Определено смятам, че това ще промени науката.Чувствам се като част от нещо изключително. Все едно най-после играя мач от Шампионската лига с този инструмент“, споделя той.

Технологичният гигант предоставя достъп до „AI Co-Scientist“ чрез специализирана програма за доверени тестери, отворена за изследователски организации от цял свят. Въпреки че първоначалните резултати са обещаващи, от Google подчертават, че системата има своите ограничения. Те също така отбелязват, че инструментът е създаден в помощ на учените, а не като заместител на човешката изобретателност и експертиза.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: