Комисия към Конгреса на САЩ предложи създаването и финансирането на широкомащабна програма, вдъхновена от историческия проект „Манхатън“, фокусирана върху разработването на т.нар. изкуствен общ интелект (Artificial General Intelligence – AGI), съобщава Reuters. Предложената инициатива идва на фона на засилващата се технологична надпревара с Китай, особено по отношение на изкуствения интелект и роботиката.
Предложението е част от годишния доклад на Комисията за икономически и свързани със сигурността отношения между САЩ и Китай (USCC), публикуван във вторник. USCC, създадена от Конгреса през 2000 г., предоставя годишни препоръки относно икономическата и стратегическата конкуренция между Съединените щати и Китай.
Комисията предлага създаването на дългосрочни проекти и предоставянето на финансиране за водещи американски компании в областта на изкуствения интелект, облачните технологии и инфраструктурата за данни. Освен това препоръчва на Министерството на отбраната на САЩ да предоставя най-висок приоритетен статус на критични за страната AI проекти. По-конкретно, докладът съветва министъра на отбраната на Съединените щати да осигури т.нар. DX рейтинг” за ключови проекти в екосистемата на изкуствения интелект, което ще им гарантира “национален приоритет” и достъп до необходимите ресурси.
Предложението прави паралели с проекта „Манхатън”, който по време на Втората световна война обедини правителството на САЩ и частния сектор, в резултат на което бяха създадени първите атомни бомби. Този път целта е лидерство в разработките на т.нар. AGI системи – описани в документа като „равностойни или по-добри от хората във всички когнитивни области и които биха надминали най-блестящите човешки умове във всяка задача“.
„Историята показва, че страните, които първи се възползват от периодите на бързи технологични промени, често предизвикват промени в световния баланс на силите“, заяви пред Reuters Джейкъб Хелбърг, комисар на USCC и старши съветник на главния изпълнителен директор на софтуерната компания Palantir. „Китай се стреми към AGI… От решаващо значение е да се отнасяме изключително сериозно към това“, твърди Хелбърг.
Предложената инициатива идва на фона на нарастващата загриженост от страна на САЩ относно бързия напредък на Китай в нововъзникващите технологии, в това число изкуствен интелект, квантови изчисления и биотехнологии.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: