AI Bulgaria

Suno представи четвъртата версия на своя AI модел за музика

Suno V4
Image: Created with FLUX

Американският стартъп Suno представи четвъртата версия на своя модел за генериране на музика с изкуствен интелект – Suno V4.

Новият модел, който в момента е достъпен само за Pro и Premier абонати на платформата, предлага значителни подобрения в качеството на аудиото, текстовете и композициите, твърдят от компанията. Suno V4 също така позволява генерирането на по-дълги песни – до 5 минути, което е съществено подобрение спрямо предишното ограничение от 3 минути. Добавени са и нови жанрове, включително ню метъл и други съвременни стилове.

С версия 4 Suno добавя нови функции, като “Remaster”, която позволява обновяване на песни, създадени с предишни версии, до V4, както и “ReMi” – AI асистент за писане на музикални текстове.

Компанията е направила подобрения и на съществуващи функции като “Covers,” която преобразува качени аудио файлове, и “Personas,” която запазва персонализирани стилови настройки за бъдеща употреба. Обновена е и системата за генериране на обложки, която вече предлага по-уникални и стилово съобразени дизайни, отразяващи жанра и атмосферата на музиката.

Suno отбеляза значителен растеж през последната гдина, като потребителската база на платформата вече достига 12 милиона души. През май компанията привлече 125 млн. долара, достигайки оценка от 500 млн. долара.

По-рано този месец Suno обяви, че Джак Броуди, бивш продуктов директор на Snap Inc., се присъединява към компанията като главен продуктов директор, а известният продуцент и носител на „Грами“ Тимбаланд стана стратегически съветник.

Въпреки бързото развитие американският стартъп е изправен пред сериозни правни предизвикателства. През юни три от най-големите и влиятелни музикални лейбъли – Sony Music Entertainment, Universal Music Group и Warner Music Group – заведоха дело срещу Suno и конкурента му Udio, обвинявайки ги в използването на защитени с авторски права песни за обучение на своите модели.

В отговор Suno и Udio заявиха, че използването на звукозаписи, защитени с авторски права, за обучение на техните системи се квалифицира като „честна употреба“ съгласно законите за авторското право на САЩ, и определиха заведените дела като опит за потискане на независимата конкуренция.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Остави коментар


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: