Amazon достигна исторически праг в автоматизацията, след като в края на юни внедри своя милионен робот – машина, която вече работи в логистичния център на компанията в Чиба, Япония. По данни на Amazon, тези 1 000 000 активни робота оперират в над 300 логистични обекта по целия свят – мащаб, който няма аналог в индустрията.
„Започнахме през 2012 г. с един-единствен тип роботи…, а днес разполагаме с цял флот от машини, създадени да улесняват и обезопасяват работата на нашите служители и да правят операциите ни по-ефективни“, коментира Скот Дресър, вицепрезидент на Amazon Robotics.
Към момента над 75% от всички доставки на Amazon се подпомагат от поне един робот, а съотношението между машини и хора в складовете вече доближава 1:1 – с 1 милион робота и приблизително 1,56 милиона служители. Флотът от роботи включва над десет специализирани модела – от Hercules, който премества цели стелажи с продукти, през Pegasus и Proteus – до най-новия Vulcan с „усещане за допир“, способен да борави с деликатни обекти благодарение на сензори за натиск.

Успоредно с внедряването на милионната машина бе представен и DeepFleet – нов генеративен AI модел, създаден да управлява най-големия флот от индустриални роботи в света. По данни на компанията DeepFleet съкращава маршрута на придвижване със средно 10%, намалява енергийната консумация и ускорява обработката на поръчки, което води до по-ниски логистични разходи и по-бързи доставки за клиентите. От Amazon подчертават, че с натрупването на повече данни DeepFleet ще става все по-интелигентен, като постепенно ще отключва „по-дълбоки оптимизации“ и – по думите им – ще „преосмисли възможностите на роботизираната логистика“.
Но въпреки че постиженията в областта на роботиката и изкуствения интелект вещаят по-висока ефективност, те неминуемо пораждат и тревоги за масова загуба на работни места. Главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси наскоро призна, че част от позициите – особено тези с рутинен и повтарящ се характер – ще бъдат автоматизирани в резултат на генеративния AI и роботиката.
Въпреки това от Amazon твърдят, че нямат намерение да заменят хората, а да изградят „хибриден модел“, при който роботите поемат тежките и повтарящи се задачи, а хората преминават към по-специализирани и технически роли. По данни на компанията от 2019 г. насам над 700 000 служители са преминали през обучения в областта на роботиката, мехатрониката и поддръжката на автоматизирани системи – програма, която Amazon описва като основа за „работната сила на бъдещето“.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: