През последния месец българското Министерство на образованието и науката (МОН) полага значителни усилия в областта на дигитализацията и внедряването на изкуствен интелект (AI) в образователната система.
На 10 януари се проведе първото заседание на работната група за дигитализация на образованието. Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков инициира създаването на работна група, която да изготви визия и насоки за дигитализацията на образованието в България и използването на нови технологии в учебния процес. В нея взимат участие над 40 експерти, сред които представители на неправителствения сектор, родителски организации, технологичния бизнес, училищни директори, синдикатите в образованието, университетски преподаватели, експерти от институцията и др.
При внедряването на информационни технологии в образователния процес ще търсим баланс между постигнатото досега у нас и това, което наблюдаваме в други образователни системи
– заяви проф. Цоков
По думите му дигитализацията е един от пътищата за постигане на образование 5.0, което да съответства на развитието на технологиите, на индустрията, на професиите и на пазара на труда, който ще се оформи в следващите години.
Важна тема е и използването на изкуствен интелект както в училищното, така и във висшето образование и в науката и научните изследвания
– посочи министър Цоков.
По време на изложението BETT 2024, което се проведе от 22 до 24 януари в Лондон, българският министър на образованието и науката проф.Галин Цоков обяви пилотен проект с Google, който ще обхване повече от 200 български училища. Като част от проекта тези училища ще получат достъп до най-новите образователни инструменти на Google, включително тези, които са базирани на изкуствен интелект.
Също така по време на събитието беше постигнато споразумение и с Intel, като технологичният гигант ще предостави на МОН 200 урока по STEM образование, които страната ни може да използва както за изграждане на националния STEM център, така и за подпомагане на всички образователни институции.
Освен това МОН ще си сътрудничи и с Microsoft, за да обучи повече от 30 български учители да работят с образователните AI инструменти на технологичният гигант.
Споразумението беше постигнато между министър Цоков и Кейт Максуел, генерален мениджър на глобално ниво в сектор образование на Microsoft.
Обученията ще бъдат водени лично от Джей Ричардс-Хил, директор „Образование“ на компанията за Африка, Централна, Източна и Южна Европа и Среден Изток. Тя e поела ангажимент да бъде в страната ни през следващия месец, а компанията и МОН ще работят по организирането на съвместен уъркшоп.
В допълнение към партньорствата с Google, Microsoft и Intel MON планира да подпише споразумение с Canva – австралийска компания, известна със своята платформа за визуален дизайн.
В резултат на договорката, постигната между министър Цоков и компанията, всички образователни институции ще имат безплатен достъп до инструментите на Canva.
Към 2024 г. платформата има над 170 милиона потребители в над 190 държави. Компанията предлага и специална образователна програма, наречена Canva for Education, която се използва от повече от 60 милиона ученици и учители в над 600 000 училища по целия свят.
Подобно на основната версия на Canva, тази за класната стая може да се използва за създаване на презентации, слайдове, плакати, прости видеоклипове, рисунки, произведения на изкуството и широк спектър от други визуални активи – и включва голям брой персонализирани шаблони за образователния процес.
Учителите могат да използват инструментите на Canva за проектиране на хиляди образователни шаблони, с които могат да създават визуално привлекателни планове на уроци, ресурси за учениците и декорации за класната стая. Учениците също могат да се възползват от използването на Canva. Те могат да използват инструментите и шаблоните, предлагани от платформата, за различни задачи, като например създаване на презентации, проектиране на различни материали и дори съвместна работа по проекти.
И въпреки че скорошно проучване сочи, че над 70% от учителите в България все още не използват изкуствен интелект в своята практика, Министерството на образованието и науката (МОН) активно работи за преодоляване на технологичните бариери. Новите партньорства и образователни програми с водещите технологични компании като Google, Microsoft, Intel и Canva отварят възможности за модернизиране на българското образование и подготовка на учениците и учителите за бъдеще в един все по-дигитално ориентиран свят.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Споделете: