AI Bulgaria AI Bulgaria

Терънс Тао, един от най-умните хора на планетата, за ролята на AI в математиката

Терънс Тао
Изображение: Терънс Тао

В скорошно интервю за The Atlantic изтъкнатият математик и професор в Калифорнийския университет (UCLA) Терънс Тао заяви, че математиката навлиза в неизследвани досега територии в резултат на развитието на изкуствения интелект.

Наричан още „Моцарт на математиката“, Тао е считан за един от най-великите математици на нашето време и един от най-умните хора на планетата (с IQ от 230). Той е носител на множество престижни награди, сред които най-високото отличие в областта на математиката – Филдсовия медал, често наричан „Нобелова награда по математика“.

Макар че в момента изкуственият интелект е много далеч от неговото ниво, в скорошна публикация Тао определи новите „разсъждаващи“ o1 модели на OpenAI като „посредствени, но не напълно некомпетентни докторанти“ (в ролята на научни асистенти). Той отбелязва, че те могат да достигнат до правилно решение, но само ако им бъдат предоставени „много насоки и указания“. Освен това, не са способни да генерират „ключови концептуални идеи самостоятелно“. И все пак Тао отчита подобрение в сравнение с предишните модели, които според него са били по-близо до „наистина некомпетентен докторант“.

Той добавя, че „с още една-две итерации“ тези модели могат да достигнат нивото на „компетентен докторант“. На този етап и в комбинация с други инструменти, според него, те биха могли да се превърнат в полезни научни асистенти.

Терънс Тао Mathstodon
Източник: Mathstodon

Тао също така е на мнение, че изкуственият интелект има потенциала да създаде „математика в промишлен мащаб“, която досега не е била възможна. За разлика от традиционния модел, при който индивидуални математици работят с години върху конкретни проблеми, визията на Тао предполага преминаване към по-колективен, „фабричен“ подход в научните изследвания.

„Вместо тясна, задълбочена математика, при която даден експерт работи усилено върху тесен кръг от проблеми, бихме могли да имаме широки, краудсорсвани проблеми с много AI асистенция, които може да са по-повърхностни, но в много по-голям мащаб“, обяснява той. „Това, на свой ред, би могло да бъде допълнителен подход за придобиване на математически прозрения.“

Въпреки че хората и машините имат различни силни страни, според Тао те трябва да се възприемат като „допълващи се“, а не като конкуриращи се. „Изкуственият интелект е много добър в превръщането на милиарди парчета информация в един точен отговор. Хората са добри в това да вземат 10 наблюдения и да формулират наистина вдъхновяващи предположения“, отбелязва той.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Leave a Reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: