AI Bulgaria AI Bulgaria

МВФ предупреждава, че AI може да засегне 40% от работните места в света

Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че изкуственият интелект (AI) може да засегне близо 40% от работните места в света, което може да доведе до увеличаване на неравенството в световен мащаб. Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева призова политиците да предприемат активни мерки срещу тази „тревожна тенденция.“

Страните трябва да създадат всеобхватни мрежи за социална сигурност и да предложат програми за преквалификация, за да помогнат на работниците да преодолеят и да се адаптират към промените, предизвикани от изкуствения интелект

– написа г-жа Георгиева в блог пост по темата.

Ерата на изкуствения интелект е пред нас и все още е по силите ни да гарантираме, че тя ще донесе просперитет за всички.

Според анализ на МВФ, публикуван на 14 януари, развитите икономики са изложени на по-голям риск, като изкуственият интелект вероятно ще засегне около 60% от работните места. За разлика от тях, в развиващите се пазари рисковете се оценяват на 40%, а в страните с ниски доходи процентът е 26%.

Тези резултати сочат, че икономиките на нововъзникващите пазари и развиващите се икономики са изправени пред по-малко непосредствени сътресения в резултат на изкуствения интелект. В същото време много от тези страни не разполагат с инфраструктура или квалифицирана работна ръка, за да използват предимствата на AI, което повишава риска, че с течение на времето технологията може да задълбочи неравенството между държавите.

Трябва да се съсредоточим върху това да помогнем на страните с ниски доходи да се развиват по-бързо, за да могат да уловят възможностите, които изкуственият интелект ще предостави

– заяви ръководителят на МВФ в интервю за АФП.

Г-жа Георгиева отбеляза, че „приблизително половината от рисковите работни места биха могли да се възползват от интегрирането на изкуствения интелект чрез повишаване на производителността. За другата половина приложенията на изкуствен интелект биха могли да изпълняват ключови задачи, които понастоящем се изпълняват от хора, което би могло да намали търсенето на работна ръка, което да доведе до по-ниски заплати и намаляване на наемането на служители.“

Кристалина Георгиева също така подчерта факта, че изкуственият интелект има потенциала както да допълни, така и да замени човешкия труд. Според нея „ние се намираме на прага на технологична революция, която може да повиши производителността, да стимулира глобалния растеж и да повиши доходите в целия свят. Но технологиите могат също така да заменят работни места и да задълбочат неравенството.“ Нещо повече, в екстремни случаи някои работни места в големите икономики могат дори да изчезнат напълно, се казва в доклада на МВФ.

През следващите дни Кристалина Георгиева ще присъства на Световния икономически форум (СИФ) в Давос, Швейцария, където темата за изкуствения интелект ще бъде сред водещите в програмата.

Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!

Можете също така да ни намерите и последвате и в Google News Showcase.

Остави коментар

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: